2026 Vassago Bicycles Maximus Rigid Fork - 51mm Offset M
Build
686mm BSD × 2.4 in
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 640mm |
| Reach | 452mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.42:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 431mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 625mm |
| Head Tube Angle | 67.5deg |
| Effective Seat Tube Angle, Unknown | 75deg |
| Head Tube Length | 90mm |
| Bottom Bracket Drop | 95mm |
| Bottom Bracket Height | 309mm |
| Chainstay Length | 450mm |
| Chainstay Length Horizontal | 439.9mm |
| Front-Center | 732.3mm |
| Front-Center Horizontal | 726.1mm |
| Wheelbase | 1166mm |
| Fork Offset/Rake | 51mm |
| Fork Length (On-Axis) | 520mm |
| Trail | 112.1mm very high |
| Mechanical Trail | 103.6mm |
| Wheel Flop | 39.6mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 158.4mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 139mm |
Rigid Fork - 51mm Offset Build
| Wheel Size | 686mm BSD |
| Tire Width | 2.4in |
| Tire Outer Diameter | 807.9mm |
| Bike Length with Tires | 1973.9mm |
| Suspension Type | Rigid, suspension corrected |
| Bar Type | Flat Bar |
| Frame Material | Titanium |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
| Features | Single-speed capable |
Source:https://www.vassagocycles.com/products/maximus-ti
