2026 BlackHeart Bike Company Road Plus Ti Base 56
Build
700C/29 in × 32 mm
Insights
Somewhat aggressive stack and reach vs trend of endurance road bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 581mm |
| Reach | 394mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.47:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 515mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 555mm |
| Top Tube Slope | 9.2deg |
| Head Tube Angle | 72deg |
| Seat Tube Angle | 73.5deg |
| Head Tube Length | 170mm |
| Bottom Bracket Drop | 71mm |
| Bottom Bracket Height | 272mm |
| Chainstay Length | 422mm |
| Chainstay Length Horizontal | 416mm |
| Front-Center | 608mm |
| Front-Center Horizontal | 604mm |
| Wheelbase | 1020mm |
| Fork Offset/Rake | 47mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 380mm |
| Trail | 62mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 59mm |
| Wheel Flop | 18.2mm |
| Standover Height | 775mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 172.5 mm cranks | 92.5mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 172.5 mm cranks | 99.5mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 32mm |
| Tire Outer Diameter | 686mm |
| Bike Length with Tires | 1706mm |
| Crank Length | 172.5mm |
| Handlebar Width | 400mm |
| Stem Length | 100mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Titanium |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://blackheartbikeco.com/pages/road-plus-ti
