2019 Giant Contend SL 1 Base XS
Build
700C/29 in × 28 mm
Insights
Somewhat upright stack and reach vs trend of performance road bikes
Design deviates from other sizes of Giant Contend SL 1
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 523mm |
| Reach | 365mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.43:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 410mm |
| Top Tube Length, Actual C-C | 510mm |
| Top Tube Slope | 15.1deg |
| Head Tube Angle | 71deg |
| Seat Tube Angle | 74.5deg |
| Head Tube Length | 125mm |
| Bottom Bracket Drop | 70mm |
| Bottom Bracket Height | 269mm |
| Chainstay Length | 410mm |
| Chainstay Length Horizontal | 404mm |
| Front-Center | 573.3mm |
| Front-Center Horizontal | 569mm |
| Wheelbase | 973mm |
| Fork Offset/Rake | 45mm |
| Trail | 69.1mm high |
| Mechanical Trail | 65.4mm |
| Wheel Flop | 21.3mm |
| Standover Height | 687mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 165 mm cranks | 69.3mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 165 mm cranks | 104mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 28mm |
| Tire Outer Diameter | 678mm |
| Bike Length with Tires | 1651mm |
| Crank Length | 165mm |
| Handlebar Width | 400mm |
| Stem Length | 80mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Aluminum |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Rim |
Published Sizing Recommendations
| Height | 157 cm to 169 cm |
Source:https://www.giant-bicycles.com/gb/contend-sl-1-2019
