2012 Kona Bicycle Company Unit Base 20
Build
700C/29 in × 2.1 in
Insights
Design deviates from other sizes of Kona Bicycle Company Unit
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 619.8mm |
| Reach | 431.8mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.44:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 508mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 622.3mm |
| Top Tube Slope | 13deg |
| Head Tube Angle | 71deg |
| Seat Tube Angle | 73deg |
| Head Tube Length | 139.7mm |
| Bottom Bracket Drop | 63.4mm |
| Bottom Bracket Height | 300.9mm |
| Chainstay Length | 434.3mm |
| Chainstay Length Horizontal | 429.7mm |
| Front-Center | 680.7mm |
| Front-Center Horizontal | 677.8mm |
| Wheelbase | 1107.4mm |
| Fork Offset/Rake | 48.3mm |
| Fork Length, Unknown | 464.8mm |
| Trail | 74.4mm high |
| Mechanical Trail | 70.4mm |
| Wheel Flop | 22.9mm |
| Standover Height | 848.4mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 146.4mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 130.9mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 2.1in |
| Tire Outer Diameter | 728.7mm |
| Bike Length with Tires | 1836.1mm |
| Suspension Type | Rigid, suspension corrected |
| Bar Type | Flat Bar |
| Frame Material | Steel |
| Fork Material | Steel |
| Brake Type | Disc |
| Features | Single-speed capable |
Source:https://web.archive.org/web/20120328112748/http://www.konaworld.com/29er_singlespeed.cfm?content=unit
