2012 Kona Bicycle Company Unit Base 16
Build
700C/29 in × 2.1 in
Insights
Design deviates from other sizes of Kona Bicycle Company Unit
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 576.6mm |
| Reach | 403.9mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.43:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 406.4mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 571.5mm |
| Top Tube Slope | 19.8deg |
| Head Tube Angle | 68.5deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Head Tube Length | 99.1mm |
| Bottom Bracket Drop | 51.6mm |
| Bottom Bracket Height | 312.8mm |
| Chainstay Length | 434.3mm |
| Chainstay Length Horizontal | 431.3mm |
| Front-Center | 662.9mm |
| Front-Center Horizontal | 660.9mm |
| Wheelbase | 1092.2mm |
| Fork Offset/Rake | 48.3mm |
| Fork Length, Unknown | 464.8mm |
| Trail | 91.7mm very high |
| Mechanical Trail | 85.3mm |
| Wheel Flop | 31.3mm |
| Standover Height | 777.2mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 128.6mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 142.8mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 2.1in |
| Tire Outer Diameter | 728.7mm |
| Bike Length with Tires | 1820.9mm |
| Suspension Type | Rigid, suspension corrected |
| Bar Type | Flat Bar |
| Frame Material | Steel |
| Fork Material | Steel |
| Brake Type | Disc |
| Features | Single-speed capable |
Source:https://web.archive.org/web/20120328112748/http://www.konaworld.com/29er_singlespeed.cfm?content=unit
