2026 Aspect AIR ELITE 29 Base XL
Build
700C/29 in × 2.25 in
Insights
Average stack and reach vs trend of hardtail cross-country mtb bikes
Suspension sag unknown
Geometry may mis-represent actual riding geometry
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 635mm |
| Reach | 465mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.37:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 470mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 640mm |
| Top Tube Slope | 17.1deg |
| Head Tube Angle | 67.8deg |
| Seat Tube Angle | 74.5deg |
| Head Tube Length | 120mm |
| Bottom Bracket Drop | 64mm |
| Bottom Bracket Height | 304.2mm |
| Chainstay Length | 439mm |
| Chainstay Length Horizontal | 434.3mm |
| Front-Center | 733.5mm |
| Front-Center Horizontal | 730.7mm |
| Wheelbase | 1165mm |
| Fork Offset/Rake | 30.3mm |
| Trail | 117.6mm very high |
| Mechanical Trail | 108.9mm |
| Wheel Flop | 41.1mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 195.3mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 134.2mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 2.25in |
| Tire Outer Diameter | 736.3mm |
| Bike Length with Tires | 1901.3mm |
| Handlebar Width | 760mm |
| Stem Angle | 70deg |
| Suspension Type | Hardtail (Front suspension) |
| Bar Type | Flat Bar |
| Fork Travel | 100mm |
| Suspension Sag | Unknown |
| Frame Material | Unknown |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Unknown |
Source:https://www.aspect-bikes.ru/catalog/aspect-air-elite-29/
