2026 Aspect Aspect NICKEL 29 Base XL
Build
700C/29 in × 2.25 in
Insights
Average stack and reach vs trend of hardtail cross-country mtb bikes
Design deviates from other sizes of Aspect Aspect NICKEL 29
Suspension sag unknown
Geometry may mis-represent actual riding geometry
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 630mm |
| Reach | 460mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.37:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 520mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 640mm |
| Top Tube Slope | 12.2deg |
| Head Tube Angle | 68deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Head Tube Length | 120mm |
| Bottom Bracket Drop | 60mm |
| Bottom Bracket Height | 308.2mm |
| Chainstay Length | 440mm |
| Chainstay Length Horizontal | 435.9mm |
| Front-Center | 751.5mm |
| Front-Center Horizontal | 749.1mm |
| Wheelbase | 1185mm |
| Fork Offset/Rake | 54.5mm |
| Trail | 89.9mm very high |
| Mechanical Trail | 83.4mm |
| Wheel Flop | 31.2mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 213.4mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 138.2mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 2.25in |
| Tire Outer Diameter | 736.3mm |
| Bike Length with Tires | 1921.3mm |
| Handlebar Width | 760mm |
| Stem Length | 70mm |
| Suspension Type | Hardtail (Front suspension) |
| Bar Type | Flat Bar |
| Fork Travel | 100mm |
| Suspension Sag | Unknown |
| Frame Material | Aluminum |
| Fork Material | Aluminum |
| Brake Type | Disc |
Source:https://www.aspect-bikes.ru/catalog/aspect-nickel-29/
