2023 IZIP Hardtail Base Medium
Build
650B/27.5 in × 2.5 in
Insights
Very upright stack and reach vs trend of hardtail fatbike bikes
Design deviates from other sizes of IZIP Hardtail
Suspension sag unknown
Geometry may mis-represent actual riding geometry
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 655mm |
| Reach | 402mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.63:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 460mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 615mm |
| Top Tube Slope | 21.8deg |
| Head Tube Angle | 67deg |
| Seat Tube Angle | 72deg |
| Bottom Bracket Drop | 55.5mm |
| Bottom Bracket Height | 300mm |
| Chainstay Length | 490mm |
| Chainstay Length Horizontal | 486.9mm |
| Front-Center | 704.3mm |
| Front-Center Horizontal | 702.2mm |
| Wheelbase | 1189mm |
| Fork Offset/Rake | 42.1mm |
| Trail | 105.2mm very high |
| Mechanical Trail | 96.9mm |
| Wheel Flop | 37.8mm |
| Standover Height | 731mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 178.8mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 130mm |
Base Build
| Wheel Size | 650B, 27.5 inch (584mm BSD) |
| Tire Width | 2.5in |
| Tire Outer Diameter | 711mm |
| Bike Length with Tires | 1900mm |
| Suspension Type | Hardtail (Front suspension) |
| Bar Type | Flat Bar |
| Fork Travel | 140mm |
| Suspension Sag | Unknown |
| Frame Material | Aluminum |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Disc |
Source:https://www.google.com/search?q=what+ebike+company+also+makes+the+tokul+ie+bike&rlz=1C9BKJA_enUS1096US1097&gs_lcrp=EgZjaHJvbWUyCwgAEEUYChg5GKABMgcIARAhGI8CMgcIAhAhGI8C0gEJMjM3ODJqMGo0qAIBsAIB4gMEGAEgXw&hl=en-US&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8&udm=50&fbs=ADc_l-bZnt6jMmErT-KRarIgXyuyEbgLVbVrL19D752u5Zq1JxsknUc6k2WnAYdF3IRSWkSsHLetPAY7DMT7Y4MJ1noF2fnSHhqE9ZG9qaXP05SzvBqVQRBfhhovnPwFDLbJqAkdYx0WEuXUO7_zZBGQmqYBJfuBummYOlmZPQOubloSrNxDQNTnHdQeyIKxIEB_-DDV2kzu6Mp3U0zo4NdUCv0NfiZhwmYIveDVaHOjenrBzwg8nRQ&aep=10&ntc=1&mstk=AUtExfALfVqqRimXWrVD11juDi-pn5p6riS5BrkQybLmaBEGRVj0T8U22ca2NGw2C0D1T1iOy2CtiliSCvD81CjFo4I515edTwGK83RgqwoLBxZEOkIJwtAC5a1TOEgHcbo093SdNMY4l5rBjBIM9ntOcsfAb-3XsBTgsLvjroeEfqFsGLnZ3dpeeJzR3N80hIBTP8ca3hUukS7SLmtEZ6tI6yBfpsyDYogF6BFI64mwopjWftJ1rECUrVcEzw&csuir=1&aioh=3&mtid=RrnIafmNCILf5NoP2pfpyQo#lfId=ChxjMe
