2020 Giant Revolt E+ Base XL
Build
700C/29 in × 45 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 614mm |
| Reach | 402mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.53:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 550mm |
| Top Tube Length, Actual C-C | 590mm |
| Top Tube Slope | 8.9deg |
| Head Tube Angle | 71deg |
| Seat Tube Angle | 73deg |
| Head Tube Length | 195mm |
| Bottom Bracket Drop | 70mm |
| Bottom Bracket Height | 286mm |
| Chainstay Length | 455mm |
| Chainstay Length Horizontal | 449.6mm |
| Front-Center | 646.2mm |
| Front-Center Horizontal | 642.4mm |
| Wheelbase | 1092mm |
| Fork Offset/Rake | 50mm |
| Trail | 69.7mm high |
| Mechanical Trail | 65.9mm |
| Wheel Flop | 21.5mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 120.2mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 116mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 45mm |
| Tire Outer Diameter | 712mm |
| Bike Length with Tires | 1804mm |
| Crank Length | 170mm |
| Handlebar Width | 440mm |
| Stem Length | 110mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Aluminum |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
| Features | E-bike |
Source:https://www.giant-bicycles.com/gb/revolt-eplus-pro-electric-bike-2020
