2025 Model Nesto Traize XC 6061 Aluminum 29” 390mm
Build
700C/29 in × 2.4 in
Insights
Somewhat upright stack and reach vs trend of hardtail cross-country mtb bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 616.6mm |
| Reach | 408.2mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.51:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 390mm |
| Top Tube Length, Actual C-C | 585mm |
| Top Tube Slope | 25.1deg |
| Head Tube Angle | 68deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Head Tube Length | 95mm |
| Bottom Bracket Drop | 60mm |
| Bottom Bracket Height | 312mm |
| Chainstay Length | 435mm |
| Chainstay Length Horizontal | 430.8mm |
| Front-Center | 685.3mm |
| Front-Center Horizontal | 682.7mm |
| Wheelbase | 1113.5mm |
| Fork Offset/Rake | 46mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 519mm |
| Trail | 100.7mm very high |
| Mechanical Trail | 93.3mm |
| Wheel Flop | 35mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 143.3mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 142mm |
6061 Aluminum 29” Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 2.4in |
| Tire Outer Diameter | 743.9mm |
| Bike Length with Tires | 1857.4mm |
| Crank Length | 170mm |
| Handlebar Width | 700mm |
| Stem Length | 80mm |
| Stem Angle | -7deg |
| Suspension Type | Hardtail (Front suspension) |
| Bar Type | Flat Bar |
| Fork Travel | 100mm |
| Suspension Sag | 20% |
| Frame Material | Aluminum |
| Fork Material | Aluminum |
| Brake Type | Disc |
Published Sizing Recommendations
| Height | 160 cm to 175 cm |
Source:https://www.nestobikes.com/products/traize-xc-g/
