2024 Liv Cycling Intrigue X Advanced E+ Elite S
Build
700C/29 in × 2.5 in
Insights
Average stack and reach vs trend of full-suspension trail mtb bikes
Suspension sag unknown
Geometry may mis-represent actual riding geometry
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 606mm |
| Reach | 434mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.4:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 400mm |
| Top Tube Length, Actual C-C | 572mm |
| Top Tube Slope | 22.5deg |
| Head Tube Angle | 65.7deg |
| Seat Tube Angle | 77.2deg |
| Head Tube Length | 95mm |
| Bottom Bracket Drop | 30mm |
| Bottom Bracket Height | 344.5mm |
| Chainstay Length | 447mm |
| Chainstay Length Horizontal | 446mm |
| Front-Center | 742.6mm |
| Front-Center Horizontal | 742mm |
| Wheelbase | 1188mm |
| Fork Offset/Rake | 43.7mm |
| Trail | 121.2mm very high |
| Mechanical Trail | 110.4mm |
| Wheel Flop | 45.4mm |
| Standover Height | 726mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 160 mm cranks | 208.1mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 160 mm cranks | 184.5mm |
Elite Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 2.5in |
| Tire Outer Diameter | 749mm |
| Bike Length with Tires | 1937mm |
| Crank Length | 160mm |
| Stem Length | 40mm |
| Suspension Type | Full suspension |
| Bar Type | Flat Bar |
| Fork Travel | 150mm |
| Rear Travel | 140mm |
| Suspension Sag | Unknown |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Disc |
| Features | E-bike, Women's |
Published Sizing Recommendations
| Height | 5 ft 2 in to 5 ft 7 in |
Source:https://www.liv-cycling.com/ca/intrigue-x-advanced-eplus-elite-3-2024
