2026 Mosso G3 Pro Base 53
Build
700C/29 in × 32 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 588mm |
| Reach | 388mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.52:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 530mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 568mm |
| Top Tube Slope | 8.5deg |
| Head Tube Angle | 71deg |
| Seat Tube Angle | 73deg |
| Head Tube Length | 160mm |
| Bottom Bracket Drop | 75mm |
| Bottom Bracket Height | 268mm |
| Chainstay Length | 425mm |
| Chainstay Length Horizontal | 418.3mm |
| Front-Center | 616.3mm |
| Front-Center Horizontal | 611.7mm |
| Wheelbase | 1030mm |
| Fork Offset/Rake | 44.5mm |
| Fork Length, Unknown | 397mm |
| Trail | 71.1mm high |
| Mechanical Trail | 67.2mm |
| Wheel Flop | 21.9mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 103.3mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 98mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 32mm |
| Tire Outer Diameter | 686mm |
| Bike Length with Tires | 1716mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Unknown |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Unknown |
Source:https://mosso.com.tw/products.php?func=p_detail&p_id=361&pc_parent=2
