2026 CUBE Bikes STEREO HYBRID ONE44 PRO 800 Base L
Build
700C/29 in × 2.6 in
Insights
Somewhat upright stack and reach vs trend of full-suspension trail mtb bikes
Suspension sag unknown
Geometry may mis-represent actual riding geometry
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 640mm |
| Reach | 474mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.35:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 420mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 627mm |
| Top Tube Slope | 22deg |
| Head Tube Angle | 65.4deg |
| Seat Tube Angle | 76deg |
| Head Tube Length | 117mm |
| Chainstay Length | 494mm |
| Wheelbase | 1291mm |
| Trail | — — |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 165 mm cranks | — |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 165 mm cranks | — |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 2.6in |
| Tire Outer Diameter | 754.1mm |
| Bike Length with Tires | 2045.1mm |
| Crank Length | 165mm |
| Handlebar Width | 760mm |
| Stem Length | 50mm |
| Stem Angle | 12deg |
| Suspension Type | Full suspension |
| Bar Type | Flat Bar |
| Fork Travel | 140mm |
| Rear Travel | 140mm |
| Suspension Sag | Unknown |
| Frame Material | Aluminum |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Unknown |
| Features | E-bike |
Source:https://www.cube.eu/pl-en/cube-stereo-hybrid-one44-pro-800-fe-vulcan-n-orange/102170
