2024 Reid Cycles Ares Base Extra Large (53cm)
Build
26 in × 4.5 in
Insights
Average stack and reach vs trend of rigid fatbike bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 620.9mm |
| Reach | 438.2mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.42:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 530mm |
| Top Tube Length, Actual C-C | 628mm |
| Head Tube Angle | 71deg |
| Seat Tube Angle | 73deg |
| Head Tube Length | 140mm |
| Bottom Bracket Drop | 60mm |
| Bottom Bracket Height | 333.8mm |
| Chainstay Length | 460mm |
| Chainstay Length Horizontal | 456.1mm |
| Front-Center | 681mm |
| Front-Center Horizontal | 678.9mm |
| Wheelbase | 1135mm |
| Fork Offset/Rake | 45mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 451mm |
| Trail | 88mm very high |
| Mechanical Trail | 83.2mm |
| Wheel Flop | 27.1mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 117.2mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 163.8mm |
Base Build
| Wheel Size | 26 inch (559mm BSD) |
| Tire Width | 4.5in |
| Tire Outer Diameter | 787.6mm |
| Bike Length with Tires | 1922.6mm |
| Crank Length | 170mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Flat Bar |
| Frame Material | Aluminum |
| Fork Material | Aluminum |
| Brake Type | Disc |
Source:https://reidbikes.com/products/ares-midnight-blue
