2021 CUBE Bikes Sting WS 140 HPC Base 20" / 27.5 / L
Build
650B/27.5 in × 70 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of full-suspension trail mtb bikes
Suspension sag unknown
Geometry may mis-represent actual riding geometry
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 610mm |
| Reach | 458mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.33:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 470mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 614mm |
| Top Tube Slope | 15.1deg |
| Head Tube Angle | 66.5deg |
| Seat Tube Angle | 75.2deg |
| Head Tube Length | 127mm |
| Bottom Bracket Drop | 16mm |
| Bottom Bracket Height | 346mm |
| Chainstay Length | 425mm |
| Chainstay Length Horizontal | 424.7mm |
| Front-Center | 764.5mm |
| Front-Center Horizontal | 764.3mm |
| Wheelbase | 1189mm |
| Fork Offset/Rake | 44mm |
| Trail | 109.4mm very high |
| Mechanical Trail | 100.3mm |
| Wheel Flop | 40mm |
| Standover Height | 763.5mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 232.5mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 176mm |
Base Build
| Wheel Size | 650B, 27.5 inch (584mm BSD) |
| Tire Width | 70mm |
| Tire Outer Diameter | 724mm |
| Bike Length with Tires | 1913mm |
| Suspension Type | Full suspension |
| Bar Type | Flat Bar |
| Fork Travel | 150mm |
| Rear Travel | 140mm |
| Suspension Sag | Unknown |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Aluminum |
| Brake Type | Disc |
Source:https://info.cube.eu/product?a=428300&h=DE
