2018 Stumpjumper Expert Specialized Bicycles Stumpjumper 6Fattie XL
Build
650B/27.5 in × 2.8 mm
Insights
Very upright stack and reach vs trend of full-suspension trail mtb bikes
Design deviates from other sizes of Specialized Bicycles Stumpjumper
Suspension sag unknown
Geometry may mis-represent actual riding geometry
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 664mm |
| Reach | 457mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.45:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 523mm |
| Seat Tube Length, Effective Unknown | 430mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 648mm |
| Top Tube Slope | 15deg |
| Head Tube Angle | 67deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Head Tube Length | 95mm |
| Bottom Bracket Drop | 33mm |
| Bottom Bracket Height | 261.8mm |
| Chainstay Length | 437mm |
| Chainstay Length Horizontal | 435.8mm |
| Front-Center | 777mm |
| Front-Center Horizontal | 776.3mm |
| Wheelbase | 1212mm |
| Fork Offset/Rake | 47.3mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 560mm |
| Trail | 73.7mm high |
| Mechanical Trail | 67.9mm |
| Wheel Flop | 26.5mm |
| Standover Height | 777mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 312.2mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 91.8mm |
6Fattie Build
| Wheel Size | 650B, 27.5 inch (584mm BSD) |
| Tire Width | 2.8mm |
| Tire Outer Diameter | 589.6mm |
| Bike Length with Tires | 1801.6mm |
| Crank Length | 170mm |
| Handlebar Width | 780mm |
| Stem Length | 60mm |
| Suspension Type | Full suspension |
| Bar Type | Flat Bar |
| Fork Travel | 150mm |
| Rear Travel | 140mm |
| Suspension Sag | Unknown |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Disc |
Source:https://www.specialized.com/us/en/stumpjumper-expert-296fattie/p/128892?color=239998-128892&searchText=93318-3303
