2025 V4 Omnium Cargo CXC Steel XXL (64)
Build
700C/29 in × 45 mm
Insights
Very aggressive stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Design deviates from other sizes of Omnium Cargo CXC
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 617mm |
| Reach | 434mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.42:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 640mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 610mm |
| Top Tube Slope | 0.2deg |
| Head Tube Angle | 75deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Head Tube Length | 185mm |
| Bottom Bracket Drop | 58mm |
| Bottom Bracket Height | 298mm |
| Chainstay Length | 410mm |
| Chainstay Length Horizontal | 405.9mm |
| Front-Center | 632.8mm |
| Front-Center Horizontal | 630.1mm |
| Wheelbase | 1036mm |
| Fork Offset/Rake | 45mm |
| Trail | 48.8mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 47.1mm |
| Wheel Flop | 12.2mm |
| Standover Height | 902mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 106.8mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 128mm |
Steel Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 45mm |
| Tire Outer Diameter | 712mm |
| Bike Length with Tires | 1748mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Flat Bar |
| Frame Material | Steel |
| Fork Material | Steel |
| Brake Type | Disc |
| Features | Single-speed capable |
Source:https://omniumcargo.com/dk/shop/produkt/cxc-v4-frame-kit/
