2025 V4 Omnium Cargo CXC Steel XL (62)
Build
700C/29 in × 45 mm
Insights
Very aggressive stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Design deviates from other sizes of Omnium Cargo CXC
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 602mm |
| Reach | 434mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.39:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 620mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 595mm |
| Top Tube Slope | 0.3deg |
| Head Tube Angle | 75deg |
| Seat Tube Angle | 75deg |
| Head Tube Length | 170mm |
| Bottom Bracket Drop | 58mm |
| Bottom Bracket Height | 298mm |
| Chainstay Length | 410mm |
| Chainstay Length Horizontal | 405.9mm |
| Front-Center | 628.8mm |
| Front-Center Horizontal | 626.1mm |
| Wheelbase | 1032mm |
| Fork Offset/Rake | 45mm |
| Trail | 48.8mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 47.1mm |
| Wheel Flop | 12.2mm |
| Standover Height | 888mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 102.8mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 128mm |
Steel Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 45mm |
| Tire Outer Diameter | 712mm |
| Bike Length with Tires | 1744mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Flat Bar |
| Frame Material | Steel |
| Fork Material | Steel |
| Brake Type | Disc |
| Features | Single-speed capable |
Source:https://omniumcargo.com/dk/shop/produkt/cxc-v4-frame-kit/
