2026 Simpatico Gamma Race Base 58
Build
700C/29 in × 55 mm
Insights
Somewhat aggressive stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Design deviates from other sizes of Simpatico Gamma Race
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 619mm |
| Reach | 415mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.49:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 566mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 592mm |
| Head Tube Angle | 71.6deg |
| Effective Seat Tube Angle, ETT HT Top | 74deg |
| Head Tube Length | 169mm |
| Bottom Bracket Drop | 81mm |
| Bottom Bracket Height | 285mm |
| Chainstay Length | 430mm |
| Chainstay Length Horizontal | 422.3mm |
| Front-Center | 651mm |
| Front-Center Horizontal | 645.7mm |
| Wheelbase | 1068mm |
| Fork Offset/Rake | 49mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 415mm |
| Trail | 70.1mm high |
| Mechanical Trail | 66.5mm |
| Wheel Flop | 21mm |
| Standover Height | 819mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 175 mm cranks | 110mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 175 mm cranks | 110mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 55mm |
| Tire Outer Diameter | 732mm |
| Bike Length with Tires | 1800mm |
| Crank Length | 175mm |
| Handlebar Width | 440mm |
| Stem Length | 100mm |
| Suspension Type | Rigid, suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Titanium |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Published Sizing Recommendations
| Height | 188 cm to 195 cm |
Source:www.simpaticobikes.com
