2026 Simpatico Gamma Race Base 51
Build
700C/29 in × 55 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Design deviates from other sizes of Simpatico Gamma Race
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 565mm |
| Reach | 379mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.49:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 476mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 535mm |
| Head Tube Angle | 70.9deg |
| Effective Seat Tube Angle, ETT HT Top | 74.5deg |
| Head Tube Length | 101mm |
| Bottom Bracket Drop | 87mm |
| Bottom Bracket Height | 279mm |
| Chainstay Length | 430mm |
| Chainstay Length Horizontal | 421.1mm |
| Front-Center | 612mm |
| Front-Center Horizontal | 598.9mm |
| Wheelbase | 1020mm |
| Fork Offset/Rake | 54mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 425mm |
| Trail | 69.6mm high |
| Mechanical Trail | 65.8mm |
| Wheel Flop | 21.5mm |
| Standover Height | 741mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 76mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 109mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 55mm |
| Tire Outer Diameter | 732mm |
| Bike Length with Tires | 1752mm |
| Crank Length | 170mm |
| Handlebar Width | 400mm |
| Stem Length | 70mm |
| Suspension Type | Rigid, suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Titanium |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Published Sizing Recommendations
| Height | 165 cm to 172 cm |
Source:www.simpaticobikes.com
