2026 Felt Bicycles NEXAR Base XXL
Build
700C/29 in × 28 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of endurance road bikes
Design deviates from other sizes of Felt Bicycles NEXAR
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 631mm |
| Reach | 405mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.56:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 570mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 604mm |
| Top Tube Slope | 8.5deg |
| Head Tube Angle | 74deg |
| Seat Tube Angle | 73.5deg |
| Head Tube Length | 215mm |
| Bottom Bracket Drop | 70mm |
| Bottom Bracket Height | 269mm |
| Chainstay Length | 408mm |
| Chainstay Length Horizontal | 402mm |
| Front-Center | 615.1mm |
| Front-Center Horizontal | 611.1mm |
| Wheelbase | 1013mm |
| Fork Offset/Rake | 44mm |
| Fork Length, Unknown | 380mm |
| Trail | 51.4mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 49.4mm |
| Wheel Flop | 13.6mm |
| Standover Height | 855mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 106.1mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 99mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 28mm |
| Tire Outer Diameter | 678mm |
| Bike Length with Tires | 1691mm |
| Crank Length | 170mm |
| Stem Length | 110mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Published Sizing Recommendations
| Height | 15 ft 8 in to |
Source:https://feltbicycles.com/products/nexar-frd-framekit?variant=57412700111173
