2026 Felt Bicycles NEXAR Base M
Build
700C/29 in × 28 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of endurance road bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 558mm |
| Reach | 380mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.47:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 490mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 540mm |
| Top Tube Slope | 9.5deg |
| Head Tube Angle | 73deg |
| Seat Tube Angle | 74.5deg |
| Head Tube Length | 140mm |
| Bottom Bracket Drop | 72.5mm |
| Bottom Bracket Height | 266.5mm |
| Chainstay Length | 408mm |
| Chainstay Length Horizontal | 401.5mm |
| Front-Center | 579.1mm |
| Front-Center Horizontal | 574.5mm |
| Wheelbase | 976mm |
| Fork Offset/Rake | 44mm |
| Fork Length, Unknown | 380mm |
| Trail | 57.6mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 55.1mm |
| Wheel Flop | 16.1mm |
| Standover Height | 778mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 167.5 mm cranks | 72.6mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 167.5 mm cranks | 99mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 28mm |
| Tire Outer Diameter | 678mm |
| Bike Length with Tires | 1654mm |
| Crank Length | 167.5mm |
| Stem Length | 100mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Published Sizing Recommendations
| Height | 14 ft 2 in to |
Source:https://feltbicycles.com/products/nexar-frd-framekit?variant=57412700111173
