2026 Felt Bicycles NEXAR Base XS
Build
700C/29 in × 28 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of endurance road bikes
Design deviates from other sizes of Felt Bicycles NEXAR
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 522mm |
| Reach | 365mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.43:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 445mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 506mm |
| Top Tube Slope | 10.9deg |
| Head Tube Angle | 71.5deg |
| Seat Tube Angle | 75deg |
| Head Tube Length | 105mm |
| Bottom Bracket Drop | 75mm |
| Bottom Bracket Height | 264mm |
| Chainstay Length | 408mm |
| Chainstay Length Horizontal | 401.1mm |
| Front-Center | 571.9mm |
| Front-Center Horizontal | 567mm |
| Wheelbase | 968mm |
| Fork Offset/Rake | 50mm |
| Fork Length, Unknown | 380mm |
| Trail | 60.7mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 57.6mm |
| Wheel Flop | 18.3mm |
| Standover Height | 735mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 165 mm cranks | 67.9mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 165 mm cranks | 99mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 28mm |
| Tire Outer Diameter | 678mm |
| Bike Length with Tires | 1646mm |
| Crank Length | 165mm |
| Stem Length | 90mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Published Sizing Recommendations
| Height | 12 ft 11 in to |
Source:https://feltbicycles.com/products/nexar-frd-framekit?variant=57412700111173
