2026 Felt Bicycles NEXAR Base XXS
Build
700C/29 in × 28 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of endurance road bikes
Design deviates from other sizes of Felt Bicycles NEXAR
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 504mm |
| Reach | 355mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.42:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 425mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 485mm |
| Top Tube Slope | 11.3deg |
| Head Tube Angle | 70.5deg |
| Seat Tube Angle | 75.5deg |
| Head Tube Length | 90mm |
| Bottom Bracket Drop | 75mm |
| Bottom Bracket Height | 264mm |
| Chainstay Length | 408mm |
| Chainstay Length Horizontal | 401.1mm |
| Front-Center | 564mm |
| Front-Center Horizontal | 559mm |
| Wheelbase | 960mm |
| Fork Offset/Rake | 50mm |
| Fork Length, Unknown | 380mm |
| Trail | 67mm high |
| Mechanical Trail | 63.2mm |
| Wheel Flop | 21.1mm |
| Standover Height | 723mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 165 mm cranks | 60mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 165 mm cranks | 99mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 28mm |
| Tire Outer Diameter | 678mm |
| Bike Length with Tires | 1638mm |
| Crank Length | 165mm |
| Stem Length | 90mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Published Sizing Recommendations
| Height | 11 ft 10 in to |
Source:https://feltbicycles.com/products/nexar-frd-framekit?variant=57412700111173
