2017 Pure Cycles Keirin Base 49 cm
Build
700C/29 in × 25 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of track/fixed-gear bikes
Design deviates from other sizes of Pure Cycles Keirin
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 493mm |
| Reach | 382mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.29:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 500mm |
| Seat Tube Length, C-C | 480mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 502mm |
| Top Tube Length, Actual C-C | 495mm |
| Top Tube Slope | 1.1deg |
| Head Tube Angle | 71.5deg |
| Seat Tube Angle | 75deg |
| Head Tube Length | 100mm |
| Bottom Bracket Drop | 54mm |
| Bottom Bracket Height | 282mm |
| Chainstay Length | 395mm |
| Chainstay Length Horizontal | 391.3mm |
| Front-Center | 570mm |
| Front-Center Horizontal | 557.7mm |
| Wheelbase | 949mm |
| Fork Offset/Rake | 45mm |
| Trail | 65mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 61.6mm |
| Wheel Flop | 19.6mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 64mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 112mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 25mm |
| Tire Outer Diameter | 672mm |
| Bike Length with Tires | 1621mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Aluminum |
| Fork Material | Aluminum |
| Brake Type | Rim |
| Features | Single-speed capable |
Source:https://www.purecycles.com/pages/about-the-keirin-track-series?srsltid=AfmBOoqKyVZ8itxUnvQEYDw_JOC5Oyoo3CLmidW2tJFlWlx2ti5K-_EZ
