2012 Trek Bikes Sawyer Base 21
Build
700C/29 in × 2.25 in
Insights
Design deviates from other sizes of Trek Bikes Sawyer
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 598mm |
| Reach | 451mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.33:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 533mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 642mm |
| Top Tube Slope | 8.4deg |
| Head Tube Angle | 70deg |
| Seat Tube Angle | 72deg |
| Head Tube Length | 118mm |
| Bottom Bracket Drop | 53mm |
| Bottom Bracket Height | 315.2mm |
| Chainstay Length | 445mm |
| Chainstay Length Horizontal | 441.8mm |
| Front-Center | 708.2mm |
| Front-Center Horizontal | 706.2mm |
| Wheelbase | 1148mm |
| Fork Offset/Rake | 51mm |
| Fork Length, Unknown | 470mm |
| Trail | 79.7mm high |
| Mechanical Trail | 74.9mm |
| Wheel Flop | 25.6mm |
| Standover Height | 773mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 170mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 145.2mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 2.25in |
| Tire Outer Diameter | 736.3mm |
| Bike Length with Tires | 1884.3mm |
| Suspension Type | Rigid, suspension corrected |
| Bar Type | Flat Bar |
| Frame Material | Steel |
| Fork Material | Steel |
| Brake Type | Rim |
| Features | Single-speed capable |
Source:https://www.trekbikes.com/us/en_US/c/sawyer/p/20553/
