2012 Trek Bikes Sawyer Base 19
Build
700C/29 in × 2.25 in
Insights
Design deviates from other sizes of Trek Bikes Sawyer
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 583mm |
| Reach | 433mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.35:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 483mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 622mm |
| Top Tube Slope | 12deg |
| Head Tube Angle | 69.6deg |
| Seat Tube Angle | 72deg |
| Head Tube Length | 103mm |
| Bottom Bracket Drop | 53mm |
| Bottom Bracket Height | 315.2mm |
| Chainstay Length | 445mm |
| Chainstay Length Horizontal | 441.8mm |
| Front-Center | 686.2mm |
| Front-Center Horizontal | 684.2mm |
| Wheelbase | 1126mm |
| Fork Offset/Rake | 51mm |
| Fork Length, Unknown | 470mm |
| Trail | 82.5mm very high |
| Mechanical Trail | 77.3mm |
| Wheel Flop | 27mm |
| Standover Height | 762mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 148.1mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 145.2mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 2.25in |
| Tire Outer Diameter | 736.3mm |
| Bike Length with Tires | 1862.3mm |
| Suspension Type | Rigid, suspension corrected |
| Bar Type | Flat Bar |
| Frame Material | Steel |
| Fork Material | Steel |
| Brake Type | Rim |
| Features | Single-speed capable |
Source:https://www.trekbikes.com/us/en_US/c/sawyer/p/20553/
