2026 Quarry Cycling Co. Rage Bait 32in 480
Build
686mm BSD × 2.4 in
Insights
Very upright stack and reach vs trend of hardtail trail mtb bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 724mm |
| Reach | 480mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.51:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 430mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 670mm |
| Head Tube Angle | 65deg |
| Effective Seat Tube Angle, Unknown | 75.5deg |
| Head Tube Length | 120mm |
| Bottom Bracket Drop | 93mm |
| Bottom Bracket Height | 311mm |
| Chainstay Length | 468mm |
| Chainstay Length Horizontal | 458.7mm |
| Front-Center | 825.6mm |
| Front-Center Horizontal | 820.3mm |
| Wheelbase | 1279mm |
| Fork Offset/Rake | 45mm |
| Trail | 138.7mm very high |
| Mechanical Trail | 125.7mm |
| Wheel Flop | 53.1mm |
| Standover Height | 752mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 251.6mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 141mm |
32in Build
| Wheel Size | 686mm BSD |
| Tire Width | 2.4in |
| Tire Outer Diameter | 807.9mm |
| Bike Length with Tires | 2086.9mm |
| Suspension Type | Rigid, suspension corrected |
| Bar Type | Flat Bar |
| Frame Material | Steel |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Disc |
Source:https://quarrycycling.com/products/rage-bait-32in
