2026 Blocks Electro Electro AL XXS
Build
700C/29 in × 40 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Design deviates from other sizes of Blocks Electro
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 512mm |
| Reach | 350mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.46:1 |
| Seat Tube Length, C-TTT | 400mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 515mm |
| Top Tube Slope | 13.1deg |
| Head Tube Angle | 69deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Head Tube Length | 100mm |
| Bottom Bracket Drop | 70mm |
| Bottom Bracket Height | 281mm |
| Chainstay Length Horizontal | 420mm |
| Front-Center | 575.4mm |
| Front-Center Horizontal | 571.1mm |
| Wheelbase | 991.1mm |
| Fork Offset/Rake | 48mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 396mm |
| Trail | 83.3mm very high |
| Mechanical Trail | 77.8mm |
| Wheel Flop | 27.9mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 54.4mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 111mm |
Electro AL Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 40mm |
| Tire Outer Diameter | 702mm |
| Bike Length with Tires | 1693.1mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Aluminum |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:NA
