2025 Liv Cycling Avail AR 1 S
Build
700C/29 in × 32 mm
Insights
Somewhat upright stack and reach vs trend of endurance road bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 561mm |
| Reach | 369mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.52:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 445mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 525mm |
| Top Tube Slope | 15.2deg |
| Head Tube Angle | 71.5deg |
| Seat Tube Angle | 74.5deg |
| Head Tube Length | 138mm |
| Bottom Bracket Drop | 80mm |
| Bottom Bracket Height | 263mm |
| Chainstay Length | 422mm |
| Chainstay Length Horizontal | 414.4mm |
| Front-Center | 592.1mm |
| Front-Center Horizontal | 586.7mm |
| Wheelbase | 1001mm |
| Fork Offset/Rake | 53mm |
| Trail | 58.9mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 55.8mm |
| Wheel Flop | 17.7mm |
| Standover Height | 709mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 79.1mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 93mm |
1 Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 32mm |
| Tire Outer Diameter | 686mm |
| Bike Length with Tires | 1687mm |
| Crank Length | 170mm |
| Handlebar Width | 400mm |
| Stem Length | 80mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Aluminum |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
| Features | Women's |
Published Sizing Recommendations
| Height | 5 ft 2 in to 5 ft 7 in |
Source:https://www.liv-cycling.com/ca/avail-ar-1-2025
