2024 Bulls Copperhead Evo AM1 Base 48(CM)
Build
650B/27.5 in × 65 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of hardtail all-mountain/enduro mtb bikes
Suspension sag unknown
Geometry may mis-represent actual riding geometry
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 624mm |
| Reach | 467mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.34:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 480mm |
| Top Tube Length, Actual C-C | 640mm |
| Top Tube Slope | 15.2deg |
| Head Tube Angle | 66deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Head Tube Length | 130mm |
| Bottom Bracket Drop | 5mm |
| Bottom Bracket Height | 352mm |
| Chainstay Length | 445mm |
| Chainstay Length Horizontal | 445mm |
| Front-Center | 799mm |
| Front-Center Horizontal | 799mm |
| Wheelbase | 1244mm |
| Fork Offset/Rake | 51.6mm |
| Trail | 102.5mm very high |
| Mechanical Trail | 93.7mm |
| Wheel Flop | 38.1mm |
| Standover Height | 860mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 272mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 182mm |
Base Build
| Wheel Size | 650B, 27.5 inch (584mm BSD) |
| Tire Width | 65mm |
| Tire Outer Diameter | 714mm |
| Bike Length with Tires | 1958mm |
| Suspension Type | Full suspension |
| Bar Type | Flat Bar |
| Fork Travel | Unknown |
| Rear Travel | Unknown |
| Suspension Sag | Unknown |
| Frame Material | Unknown |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Unknown |
| Features | E-bike |
Source:https://bullsbikesusa.com/products/copperhead-evo-am-1-750?variant=48248162713884
