2025 Enforcer Bikes 13 26 XL
Build
26 in × 1.5 in
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 577mm |
| Reach | 425mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.36:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 580mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 590mm |
| Top Tube Slope | 1.9deg |
| Head Tube Angle | 74.5deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Head Tube Length | 200mm |
| Bottom Bracket Drop | 28mm |
| Bottom Bracket Height | 289.6mm |
| Chainstay Length | 360mm |
| Chainstay Length Horizontal | 358.9mm |
| Front-Center | 610.7mm |
| Front-Center Horizontal | 610.1mm |
| Wheelbase | 969mm |
| Fork Offset/Rake | 32mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 370mm |
| Trail | 54.9mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 52.9mm |
| Wheel Flop | 14.1mm |
| Standover Height | 829mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 123.1mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 119.6mm |
26 Build
| Wheel Size | 26 inch (559mm BSD) |
| Tire Width | 1.5in |
| Tire Outer Diameter | 635.2mm |
| Bike Length with Tires | 1604.2mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Flat Bar |
| Frame Material | Aluminum |
| Fork Material | Aluminum |
| Brake Type | Unknown |
| Features | Single-speed capable |
Source:https://www.enforcerbikes.com/enforcer-13
