2025 Mason Cycles Exposure Base 60CM
Build
700C/29 in × 50 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Design deviates from other sizes of Mason Cycles Exposure
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 627.7mm |
| Reach | 395.9mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.59:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 600mm |
| Seat Tube Length, C-C | 553.6mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 594.6mm |
| Top Tube Length, Actual C-C | 576.2mm |
| Top Tube Slope | 7.3deg |
| Head Tube Angle | 71deg |
| Seat Tube Angle | 72.5deg |
| Head Tube Length | 195mm |
| Bottom Bracket Drop | 73mm |
| Bottom Bracket Height | 288mm |
| Chainstay Length | 435mm |
| Chainstay Length Horizontal | 428.8mm |
| Front-Center | 643.9mm |
| Front-Center Horizontal | 639.7mm |
| Wheelbase | 1068.5mm |
| Fork Offset/Rake | 50mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 398mm |
| Trail | 71.4mm high |
| Mechanical Trail | 67.5mm |
| Wheel Flop | 22mm |
| Standover Height | 844mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 175 mm cranks | 107.9mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 175 mm cranks | 113mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 50mm |
| Tire Outer Diameter | 722mm |
| Bike Length with Tires | 1790.5mm |
| Crank Length | 175mm |
| Handlebar Width | 46mm |
| Stem Length | 110mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Steel |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Published Sizing Recommendations
| Height | 185 cm to 193 cm |
Source:https://masoncycles.cc/products/exposure-frameset
