2025 Mason Cycles Exposure Base 54CM
Build
700C/29 in × 50 mm
Insights
Somewhat upright stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 578.3mm |
| Reach | 375mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.54:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 540mm |
| Seat Tube Length, C-C | 493.5mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 553.3mm |
| Top Tube Length, Actual C-C | 534.9mm |
| Top Tube Slope | 8.6deg |
| Head Tube Angle | 70deg |
| Seat Tube Angle | 73deg |
| Head Tube Length | 145mm |
| Bottom Bracket Drop | 75mm |
| Bottom Bracket Height | 286mm |
| Chainstay Length | 435mm |
| Chainstay Length Horizontal | 428.5mm |
| Front-Center | 616mm |
| Front-Center Horizontal | 611.4mm |
| Wheelbase | 1039.9mm |
| Fork Offset/Rake | 50mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 398mm |
| Trail | 78.2mm high |
| Mechanical Trail | 73.5mm |
| Wheel Flop | 25.1mm |
| Standover Height | 787mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 85mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 116mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 50mm |
| Tire Outer Diameter | 722mm |
| Bike Length with Tires | 1761.9mm |
| Crank Length | 170mm |
| Handlebar Width | 44mm |
| Stem Length | 90mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Steel |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Published Sizing Recommendations
| Height | 170 cm to 180 cm |
Source:https://masoncycles.cc/products/exposure-frameset
