2025 Quick Pro ER:ONE Base XL / 550
Build
700C/29 in × 32 mm
Insights
Somewhat aggressive stack and reach vs trend of performance road bikes
Design deviates from other sizes of Quick Pro ER:ONE
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 572mm |
| Reach | 406mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.41:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 550mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 575mm |
| Top Tube Slope | 4.5deg |
| Head Tube Angle | 73deg |
| Seat Tube Angle | 73.5deg |
| Head Tube Length | 165mm |
| Bottom Bracket Drop | 70mm |
| Bottom Bracket Height | 273mm |
| Chainstay Length | 408mm |
| Chainstay Length Horizontal | 402mm |
| Front-Center | 610.1mm |
| Front-Center Horizontal | 606.1mm |
| Wheelbase | 1008mm |
| Fork Offset/Rake | 45mm |
| Fork Length, Unknown | 373mm |
| Trail | 57.8mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 55.3mm |
| Wheel Flop | 16.2mm |
| Standover Height | 813mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 97.1mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 103mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 32mm |
| Tire Outer Diameter | 686mm |
| Bike Length with Tires | 1694mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Unknown |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Unknown |
Source:https://www.quickprousa.com/products/er-one-frame?
