2026 Forbidden Bike Co. REYA Base S4
Build
700C/29 in × 2.4 in
Insights
Very upright stack and reach vs trend of full-suspension fatbike bikes
Design deviates from other sizes of Forbidden Bike Co. REYA
Suspension sag unknown
Geometry may mis-represent actual riding geometry
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 639mm |
| Reach | 495mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.29:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 470mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 642mm |
| Top Tube Slope | 16.7deg |
| Head Tube Angle | 65deg |
| Seat Tube Angle | 75.2deg |
| Effective Seat Tube Angle, Unknown | 77deg |
| Head Tube Length | 135mm |
| Bottom Bracket Drop | 44mm |
| Bottom Bracket Height | 328mm |
| Chainstay Length Horizontal | 464mm |
| Front-Center | 822mm |
| Front-Center Horizontal | 821mm |
| Wheelbase | 1285mm |
| Fork Offset/Rake | 44mm |
| Fork Length (On-Axis) | 541mm |
| Trail | 124.9mm very high |
| Mechanical Trail | 113.2mm |
| Wheel Flop | 47.8mm |
| Standover Height | 721mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 280mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 158mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 2.4in |
| Tire Outer Diameter | 743.9mm |
| Bike Length with Tires | 2028.9mm |
| Suspension Type | Full suspension |
| Bar Type | Flat Bar |
| Fork Travel | Unknown |
| Rear Travel | Unknown |
| Suspension Sag | Unknown |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Disc |
Source:https://forbiddenbike.com/bikes/reya/
