2026 Otso Cycles Fenrir Ti XL
Build
700C/29 in × 2.35 in
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 660mm |
| Reach | 441mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.5:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 530mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 618mm |
| Top Tube Slope | 14.4deg |
| Head Tube Angle | 68deg |
| Seat Tube Angle | 75deg |
| Head Tube Length | 160mm |
| Bottom Bracket Drop | 68mm |
| Bottom Bracket Height | 302.7mm |
| Chainstay Length | 430mm |
| Chainstay Length Max | 450mm |
| Chainstay Length Horizontal | 424.6mm |
| Chainstay Length Horizontal Max | 444.8mm |
| Front-Center | 728.6mm |
| Front-Center Horizontal | 725.4mm |
| Wheelbase | 1150mm |
| Wheelbase Max | 1170mm |
| Fork Offset/Rake | 51mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 495mm |
| Trail | 94.8mm very high |
| Mechanical Trail | 87.9mm |
| Wheel Flop | 32.9mm |
| Standover Height | 866mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 187.9mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 132.7mm |
Ti Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 2.35in |
| Tire Outer Diameter | 741.4mm |
| Bike Length with Tires | 1891.4mm |
| Suspension Type | Rigid, suspension corrected |
| Bar Type | Flat Bar |
| Frame Material | Titanium |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://otsocycles.com/collections/fenrir-ti/products/fenrir-ti-frame
