2026 Canyon Bicycles Speedmax CF 7 L
Build
700C/29 in × 30 mm
Insights
Design deviates from other sizes of Canyon Bicycles Speedmax
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 578mm |
| Reach | 443mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.3:1 |
| Seat Tube Length, C-TTT | 577mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 540mm |
| Top Tube Slope | 0deg |
| Head Tube Angle | 73deg |
| Seat Tube Angle | 80.5deg |
| Head Tube Length | 176mm |
| Bottom Bracket Drop | 72mm |
| Bottom Bracket Height | 269mm |
| Chainstay Length | 420mm |
| Chainstay Length Horizontal | 413.8mm |
| Front-Center | 636.3mm |
| Front-Center Horizontal | 632.2mm |
| Wheelbase | 1046mm |
| Fork Offset/Rake | 33mm |
| Trail | 69.7mm high |
| Mechanical Trail | 66.7mm |
| Wheel Flop | 19.5mm |
| Standover Height | 849mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 125.3mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 99mm |
CF 7 Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 30mm |
| Tire Outer Diameter | 682mm |
| Bike Length with Tires | 1728mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Aero Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://www.canyon.com/en-de/road-bikes/triathlon-bikes/speedmax/cf/speedmax-cf-7-di2-race/4137.html?dwvar_4137_pv_rahmenfarbe=R073_P11
