2026 Canyon Bicycles Speedmax CF 7 XS
Build
650B/27.5 in × 30 mm
Insights
Design deviates from other sizes of Canyon Bicycles Speedmax
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 482mm |
| Reach | 374mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.29:1 |
| Seat Tube Length, C-TTT | 480mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 454mm |
| Top Tube Slope | 0deg |
| Head Tube Angle | 72deg |
| Seat Tube Angle | 80.5deg |
| Head Tube Length | 113mm |
| Bottom Bracket Drop | 52mm |
| Bottom Bracket Height | 270mm |
| Chainstay Length | 410mm |
| Chainstay Length Horizontal | 406.7mm |
| Front-Center | 551.8mm |
| Front-Center Horizontal | 549.3mm |
| Wheelbase | 956mm |
| Fork Offset/Rake | 33.9mm |
| Trail | 69mm high |
| Mechanical Trail | 65.7mm |
| Wheel Flop | 20.3mm |
| Standover Height | 754mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 59.8mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 100mm |
CF 7 Build
| Wheel Size | 650B, 27.5 inch (584mm BSD) |
| Tire Width | 30mm |
| Tire Outer Diameter | 644mm |
| Bike Length with Tires | 1600mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Aero Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://www.canyon.com/en-de/road-bikes/triathlon-bikes/speedmax/cf/speedmax-cf-7-di2-race/4137.html?dwvar_4137_pv_rahmenfarbe=R073_P11
