2026 Canyon Bicycles Speedmax CF 7 M
Build
700C/29 in × 30 mm
Insights
Design deviates from other sizes of Canyon Bicycles Speedmax
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 544mm |
| Reach | 420mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.3:1 |
| Seat Tube Length, C-TTT | 543mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 511mm |
| Top Tube Slope | -1.3deg |
| Head Tube Angle | 73deg |
| Seat Tube Angle | 80.5deg |
| Head Tube Length | 140mm |
| Chainstay Length | 420mm |
| Wheelbase | 1014mm |
| Trail | — — |
| Standover Height | 815mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | — |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | — |
CF 7 Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 30mm |
| Tire Outer Diameter | 682mm |
| Bike Length with Tires | 1696mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Aero Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://www.canyon.com/en-de/road-bikes/triathlon-bikes/speedmax/cf/speedmax-cf-7-di2-race/4137.html?dwvar_4137_pv_rahmenfarbe=R073_P11
