2026 LightCarbon LCTT05 Base 470
Build
700C/29 in × 28 mm
Insights
Design deviates from other sizes of LightCarbon LCTT05
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 460mm |
| Reach | 388mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.19:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 475mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 502mm |
| Top Tube Slope | -0.1deg |
| Head Tube Angle | 70deg |
| Seat Tube Angle | 76deg |
| Head Tube Length | 80mm |
| Bottom Bracket Drop | 75mm |
| Bottom Bracket Height | 264mm |
| Chainstay Length | 410mm |
| Chainstay Length Horizontal | 403.1mm |
| Front-Center | 57mm |
| Front-Center Horizontal | 577.9mm |
| Wheelbase | 981mm |
| Fork Offset/Rake | 46.8mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 372mm |
| Trail | 73.6mm high |
| Mechanical Trail | 69.2mm |
| Wheel Flop | 23.7mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | -452mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 94mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 28mm |
| Tire Outer Diameter | 678mm |
| Bike Length with Tires | 1659mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Aero Bar |
| Frame Material | Unknown |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Unknown |
Source:https://www.lightcarbon.com/lightcarbon-ultra-aero-triathlon-carbon-frame-disc-brake-700c-carbon-fiber-tt-bike-frameset_p267.html
