2016 Marin Bikes Nail Trail Base M
Build
700C/29 in × 2.25 in
Insights
Average stack and reach vs trend of hardtail trail mtb bikes
Design deviates from other sizes of Marin Bikes Nail Trail
Suspension sag unknown
Geometry may mis-represent actual riding geometry
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 620.3mm |
| Reach | 416.9mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.49:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 431mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 597mm |
| Top Tube Length, Actual C-C | 578.1mm |
| Top Tube Slope | 21deg |
| Head Tube Angle | 70deg |
| Seat Tube Angle | 73deg |
| Head Tube Length | 110mm |
| Bottom Bracket Drop | 60mm |
| Bottom Bracket Height | 308.2mm |
| Chainstay Length | 445mm |
| Chainstay Length Horizontal | 440.9mm |
| Front-Center | 677.7mm |
| Front-Center Horizontal | 675.1mm |
| Wheelbase | 1116mm |
| Fork Offset/Rake | 51mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 509mm |
| Trail | 79.7mm high |
| Mechanical Trail | 74.9mm |
| Wheel Flop | 25.6mm |
| Standover Height | 743.5mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 139.6mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 138.2mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 2.25in |
| Tire Outer Diameter | 736.3mm |
| Bike Length with Tires | 1852.3mm |
| Suspension Type | Hardtail (Front suspension) |
| Bar Type | Flat Bar |
| Fork Travel | 100mm |
| Suspension Sag | Unknown |
| Frame Material | Aluminum |
| Fork Material | Steel |
| Brake Type | Disc |
Source:https://web.archive.org/web/20160305115759/http://www.marinbikes.com/au/bikes/description/2016-nail-trail-9.6/
