2026 Rockrider Race 540 Base XL
Build
700C/29 in × 2.2 in
Insights
Somewhat aggressive stack and reach vs trend of hardtail cross-country mtb bikes
Suspension sag unknown
Geometry may mis-represent actual riding geometry
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 633mm |
| Reach | 475mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.33:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 520mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 650mm |
| Top Tube Slope | 12.1deg |
| Head Tube Angle | 67.5deg |
| Seat Tube Angle | 75deg |
| Head Tube Length | 125mm |
| Bottom Bracket Drop | 60mm |
| Bottom Bracket Height | 306.9mm |
| Chainstay Length | 430mm |
| Chainstay Length Horizontal | 425.8mm |
| Front-Center | 758.6mm |
| Front-Center Horizontal | 756.2mm |
| Wheelbase | 1182mm |
| Fork Offset/Rake | 44mm |
| Fork Length, Unknown | 510mm |
| Trail | 104.3mm very high |
| Mechanical Trail | 96.4mm |
| Wheel Flop | 36.9mm |
| Standover Height | 831mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 175 mm cranks | 216.7mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 175 mm cranks | 131.9mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 2.2in |
| Tire Outer Diameter | 733.8mm |
| Bike Length with Tires | 1915.8mm |
| Crank Length | 175mm |
| Stem Length | 70mm |
| Suspension Type | Hardtail (Front suspension) |
| Bar Type | Flat Bar |
| Fork Travel | Unknown |
| Suspension Sag | Unknown |
| Frame Material | Unknown |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Unknown |
Published Sizing Recommendations
| Height | 185 cm to 195 cm |
Source:https://www.decathlon.hu/p/mtb-kerekpar-29-race-540/_/R-p-359435?mc=8920534
