2026 Dirtysixer MTB 32" XL
Build
686mm BSD × 2.4 in
Insights
Very upright stack and reach vs trend of hardtail trail mtb bikes
Design deviates from other sizes of Dirtysixer MTB
Suspension sag unknown
Geometry may mis-represent actual riding geometry
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 713mm |
| Reach | 510mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.4:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 490mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 701mm |
| Top Tube Slope | 20.6deg |
| Head Tube Angle | 66deg |
| Seat Tube Angle | 75deg |
| Head Tube Length | 125mm |
| Bottom Bracket Drop | 84mm |
| Bottom Bracket Height | 320mm |
| Chainstay Length | 520mm |
| Chainstay Length Horizontal | 513.2mm |
| Front-Center | 837mm |
| Front-Center Horizontal | 832.8mm |
| Wheelbase | 1346mm |
| Fork Offset/Rake | 44mm |
| Trail | 131.7mm very high |
| Mechanical Trail | 120.3mm |
| Wheel Flop | 48.9mm |
| Standover Height | 804mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 263.1mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 150mm |
32" Build
| Wheel Size | 686mm BSD |
| Tire Width | 2.4in |
| Tire Outer Diameter | 807.9mm |
| Bike Length with Tires | 2153.9mm |
| Crank Length | 170mm |
| Handlebar Width | 780mm |
| Stem Length | 50mm |
| Stem Angle | 30deg |
| Suspension Type | Hardtail (Front suspension) |
| Bar Type | Flat Bar |
| Fork Travel | 140mm |
| Suspension Sag | Unknown |
| Frame Material | Aluminum |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Disc |
Source:https://www.dirtysixer.com/products/dirtysixer-mtb-32-inch-wheel
