2025 Cervelo Cycles Aspero 700C 58
Build
700C/29 in × 30 mm
Insights
Somewhat aggressive stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Design deviates from other sizes of Cervelo Cycles Aspero
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 605mm |
| Reach | 405mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.49:1 |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 591mm |
| Head Tube Angle | 72deg |
| Seat Tube Angle | 73deg |
| Head Tube Length | 188mm |
| Bottom Bracket Drop | 73.5mm |
| Bottom Bracket Height | 267.5mm |
| Chainstay Length | 425mm |
| Chainstay Length Horizontal | 418.6mm |
| Front-Center | 631mm |
| Front-Center Horizontal | 627.4mm |
| Wheelbase | 1046mm |
| Wheelbase Max | 1051mm |
| Fork Offset/Rake | 51mm |
| Trail | 57.2mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 54.4mm |
| Wheel Flop | 16.8mm |
| Standover Height | 784mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 172.5 mm cranks | 117.5mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 172.5 mm cranks | 95mm |
700C Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 30mm |
| Tire Outer Diameter | 682mm |
| Bike Length with Tires | 1728mm |
| Crank Length | 172.5mm |
| Handlebar Width | 42mm |
| Stem Length | 100mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://www.cervelo.com/en-US/bikes/aspero
