2021 Liv Cycling STP Base 1
Build
24 in × 2.2 in
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 524mm |
| Reach | 335mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.56:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 300mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 495mm |
| Top Tube Slope | 29.3deg |
| Head Tube Angle | 69deg |
| Seat Tube Angle | 73deg |
| Head Tube Length | 105mm |
| Bottom Bracket Drop | 30mm |
| Bottom Bracket Height | 279.4mm |
| Chainstay Length | 410mm |
| Chainstay Length Horizontal | 408.9mm |
| Front-Center | 569.9mm |
| Front-Center Horizontal | 569.1mm |
| Wheelbase | 978mm |
| Fork Offset/Rake | 42mm |
| Trail | 73.8mm high |
| Mechanical Trail | 68.9mm |
| Wheel Flop | 24.7mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 140 mm cranks | 120.5mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 140 mm cranks | 139.4mm |
Base Build
| Wheel Size | 24 inch (507mm BSD) |
| Tire Width | 2.2in |
| Tire Outer Diameter | 618.8mm |
| Bike Length with Tires | 1596.8mm |
| Crank Length | 140mm |
| Handlebar Width | 640mm |
| Stem Length | 50mm |
| Stem Angle | 0deg |
| Suspension Type | Hardtail (Front suspension) |
| Bar Type | Flat Bar |
| Fork Travel | 80mm |
| Suspension Sag | 0% |
| Frame Material | Aluminum |
| Fork Material | Aluminum |
| Brake Type | Disc |
Source:https://www.liv-cycling.com/md/stp-24-fs-liv-2022
