2022 Canyon Bicycles Endurance Base XL
Build
700C/29 in × 32 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of endurance road bikes
Design deviates from other sizes of Canyon Bicycles Endurance
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 637mm |
| Reach | 405mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.57:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 582mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 594mm |
| Top Tube Slope | 7.9deg |
| Head Tube Angle | 73.25deg |
| Seat Tube Angle | 73.5deg |
| Head Tube Length | 213mm |
| Bottom Bracket Drop | 73mm |
| Bottom Bracket Height | 270mm |
| Chainstay Length | 415mm |
| Chainstay Length Horizontal | 408.5mm |
| Front-Center | 624.8mm |
| Front-Center Horizontal | 620.5mm |
| Wheelbase | 1029mm |
| Fork Offset/Rake | 43.8mm |
| Trail | 57.5mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 55.1mm |
| Wheel Flop | 15.9mm |
| Standover Height | 852mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 111.8mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 100mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 32mm |
| Tire Outer Diameter | 686mm |
| Bike Length with Tires | 1715mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Aluminum |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Published Sizing Recommendations
| Height | 15 ft 11 in to |
Source:https://www.canyon.com/en-ro/outlet-bikes/road-bikes/endurace-7/2733.html?dwvar_2733_pv_rahmenfarbe=R074_P05
