2026 Sava Pulse R8 M (51)
Build
700C/29 in × 60 mm
Insights
Somewhat aggressive stack and reach vs trend of endurance road bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 558mm |
| Reach | 386mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.45:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 512mm |
| Top Tube Length, Actual C-C | 549mm |
| Top Tube Slope | 7.2deg |
| Head Tube Angle | 72.3deg |
| Seat Tube Angle | 73.5deg |
| Bottom Bracket Drop | 69mm |
| Bottom Bracket Height | 302mm |
| Chainstay Length | 420mm |
| Chainstay Length Horizontal | 414.3mm |
| Front-Center | 594mm |
| Front-Center Horizontal | 589.7mm |
| Wheelbase | 1004mm |
| Fork Offset/Rake | 46mm |
| Trail | 70.1mm high |
| Mechanical Trail | 66.8mm |
| Wheel Flop | 20.3mm |
| Standover Height | 1158mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 53mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 132mm |
R8 Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 60mm |
| Tire Outer Diameter | 742mm |
| Bike Length with Tires | 1746mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Unknown |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Unknown |
Source:https://sava.ca/products/pulse
