2026 Canyon Bicycles Grand Canyon Young Hero 27,5 Base 2XS
Build
650B/27.5 in × 2.25 in
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 573mm |
| Reach | 390mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.47:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 387mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 543mm |
| Top Tube Slope | 22.1deg |
| Head Tube Angle | 66deg |
| Seat Tube Angle | 75deg |
| Head Tube Length | 90mm |
| Bottom Bracket Drop | 49mm |
| Bottom Bracket Height | 300.2mm |
| Chainstay Length | 425mm |
| Chainstay Length Horizontal | 422.2mm |
| Front-Center | 675.6mm |
| Front-Center Horizontal | 673.8mm |
| Wheelbase | 1096mm |
| Fork Offset/Rake | 46.2mm |
| Trail | 104.9mm very high |
| Mechanical Trail | 95.9mm |
| Wheel Flop | 39mm |
| Standover Height | 741mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 155 mm cranks | 171.5mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 155 mm cranks | 145.2mm |
Base Build
| Wheel Size | 650B, 27.5 inch (584mm BSD) |
| Tire Width | 2.25in |
| Tire Outer Diameter | 698.3mm |
| Bike Length with Tires | 1794.3mm |
| Crank Length | 155mm |
| Handlebar Width | 700mm |
| Stem Length | 45mm |
| Suspension Type | Hardtail (Front suspension) |
| Bar Type | Flat Bar |
| Fork Travel | 120mm |
| Suspension Sag | Unknown |
| Frame Material | Aluminum |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Disc |
Source:https://www.canyon.com/de-de/mountainbike/trail-bikes/grand-canyon/grand-canyon/grand-canyon-young-hero-27.5/4163.html?dwvar_4163_pv_rahmenfarbe=M196_P07
