1989 Trek Bikes 800 Base 24W
Build
24 in × 1.95 in
Insights
Design deviates from other sizes of Trek Bikes 800
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 394.2mm |
| Reach | 345.9mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.14:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 419mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 490mm |
| Top Tube Length, Actual C-C | 490mm |
| Top Tube Slope | 0deg |
| Head Tube Angle | 69deg |
| Seat Tube Angle | 70deg |
| Bottom Bracket Drop | 29mm |
| Bottom Bracket Height | 274mm |
| Chainstay Length | 422mm |
| Chainstay Length Horizontal | 421mm |
| Front-Center | 562.8mm |
| Front-Center Horizontal | 562mm |
| Wheelbase | 983mm |
| Fork Offset/Rake | 51mm |
| Trail | 61.7mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 57.6mm |
| Wheel Flop | 20.6mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 89.7mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 104mm |
Base Build
| Wheel Size | 24 inch (507mm BSD) |
| Tire Width | 1.95in |
| Tire Outer Diameter | 606.1mm |
| Bike Length with Tires | 1589.1mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Flat Bar |
| Frame Material | Steel |
| Fork Material | Steel |
| Brake Type | Rim |
Source:https://www.retrobike.co.uk/archive/1989-trek-dealer-information.1638/download
